Botoks

Botoks alın, göz çevresi, kaş arası, dudak uzeri, burun üzerinde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca mimiklerini çok kullanan kişilerede, kırışıklığa genetik olarak yatkın kişilerde kırışıklık olamadan da oluşumunun önlenmesi için uygulanabilir. Koltuk altı aşırı terleme tedavisinde ve bazı dirençli gerilim tipi baş ağrıları da kullanım alanlarındandır. 

Botoks kasları felç mi ediyor?
Botoks, sadece uygulama yapılan bölgedeki kasları gevşetir. Yapıldığı bölge dışındaki kaslara genellikle etkili olmamaktadır.

Botoksla kaşlarım çok kalkar mı? Donuk bir ifade olur mu?
Uzman Doktorunuz yüzün anatomik yapısını, kasların hangi yönde ve hangi kuvvetle fonksiyon gördüğünü bildiğinden size uygun bölge ve dozları belirleyecektir. Yüzdeki doğal ifadeyi bozmadan kırışıklıkları engelleyecek, sarkmaları düzeltecektir. 

Botoks uygulama yerleri nelerdir?

  • Burun üzeindeki çizgilenmeler

  • Göz çevresi kırışıklıkları

  • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları

  • Dudak çevresi kırışıklıkları 

  • Boyun bölgesi kırışıklıkları

  • Dudak kenarından çeneye doğru inen çizgiler

  • Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemeleri

Botoksu ne zaman ve niye yaptırmalıyım?
Eğer göz çevreniz genç yaşlardan itibaren gülerken aşırı kırışıyorsa, konuşurken veya bir şey okurken sürekli kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz çok belirginse, kaşınız düşükse, yüzünüzde sarkmalar yeni başladıysa botoks yaptırabilirsiniz.

Botoks tedavisi için uygun bir aday mıyım?
Botoks uygulaması 18-65 yaş arası yapılabilir. Botox uygulamasında amaç kırışıklıkların oluşmasını ve derinleşmesini engellemektir. Bu nedenle tedaviye erken başlanırsa etkinliği ve sonuçları daha iyi olacaktır. Uygulanacak alanın yaygınlığı ve derinliğine göre kullanılması gereken ilaç miktarı değişkenlik gösterecektir.


Botoks  tedavisi nasıl uygulanır?
Anestezi gerektirmez. Botoks uygulamasından hemen sonra günlük yaşama geri dönülebilir.

Botoks tedavisinin etkinliğini ne zaman fark ederim ve ne kadar sürer?
Botoks tedavisinin sonuçları 3-5 gün sonra başlar. Tedavi etkinliği 3-6 ay devam eder. Tekrar edilen uygulamalar ile tedavinin etkinliği artar. 

Botoks tekrar uygulanmazsa eskisinden kötü olur mu?
Asla eskisinden kötü olmaz. Kırışıklıklar eskisi kadar derin olmaz. Ancak bu pürüzsüz ve genç görünümü devam ettirmek ve kalıcı kılmak için en az 4-5 botoks uygulaması gerekir. Tekrarlayan uygulamalar ile daha sonraları uygulama aralıkları uzayacaktır. 

Botoks uygulama öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Aspirin ve ağrı kesiciler, gingko, ginseng, C vitamini kullananlarda morarma ihtimali artar. Uygulamadan 5-7 gün önce bu ilaçlar alınmamalıdır.

Botoksun yan etkileri nelerdir?
Yapıldıktan sonra çok kısa süreli kızarıklık ve ödem olabilir. Bazen yapılan bölgede birkaç gün sürebilen geçici küçük morluklar olabilir. Çok nadiren botoksun komşu kasları etkilemesine bağlı geçici asimetri veya göz kapağı düşüklükleri olabilir. Bu tür yan etkiler geri dönüşümlüdür.

Botoks kimlere uygulanmaz?
Botoks hamilelere, emzirenlere, son bir haftada kan sulandırıcı ilaç alanlara, Myastenia gravis gibi kas hastalığı olanlara uygulanmaz. 

Botoks fiyatı
Botoks ücreti uygulanacak bölge ve dolayısıyla kullanılan ürün miktarına göre belirlenir.