Yüz ve Dudak Dolgusu

Dolgu maddeleri derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek, yüzü şekillendirmek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dolgu tedavisi sonrası  kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu ile çoğu zaman yüzdeki yorgun ifade giderilir.
Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. 
Dudağa daha dolgun ve genç görünüm verebieceği gibi ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Kırışıklık veya deri defektinin olduğu bölümün altına, derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir.

Hyalüronik asit dünyada giderek popülaritesi artan, etkin ve şu an için en güvenli dolgu materyalidir. Alerji  ve istenmeyen etki riski çok düşüktür.

Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-9 ay kadardır. Hyalüronik asit dolguların etki süresi hareketin çok olduğu yüz bölgelerinde daha kısadır. Kalıcılık süresini etkileyen faktörlerden biri de kişinin kendi metabolik hızıdır. Dolgunun hacim verici etkisi elbette sonsuz değildir. Ancak bu etkinin bitiş süresinden sonra da dolgu dokunun kendini yenileme özelliğine katkı sağlar. Farklı nedenlerle uygulanmasında aksamalar olursa dahi öncekinden daha kötü olmaz. Dolgu ihtiyacı olan bölgenin yaygınlığına ve dokudaki defekte yani boşluğa göre kullanılması gereken dolgu materyal miktarı değişir. Dudak dolgusu fiyatı ya da yüz dolgusu ücreti kullanılan dolgu materyali miktarına göre belirlenecektir.

Hangi bölgelerde dolgu tercih edilebilir ve ne amaçlanır?

  • Alın çizgileri

  • Kaş arasındaki çizgiler

  • Ağız etrafındaki kırışıklıklar

  • Nasolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklık)

  • Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar

  • Kaşa şekil vermek

  • Elmacık kemiklerini belirginleştirmek

  • Dudak şeklinin  vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi

  • Doku kayıplarının düzeltilmesinde destekleyici tedavi


Yüz dolgusunun yan etkileri nelerdir?
Hyalüronik asit içeren dolgularda yan etki riski düşüktür. Uygulama alanında geçici olarak ödem, kızarıklık, küçük morluk ve hassasiyet gözlenebilir.

Size uygulanan orijinal dolgu ürününün barkodlu kutusu Dermatoloji Uzmanı tarafından araştırmanız , incelemeniz ve kendinizi güvende hissetmeniz için size verilecektir.